Končí doba letních dovolených, opět se naplní kanceláře a zasedačky při jednáních. Jak zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v interiéru přímo ovlivňuje vaši produktivitu a pracovní pohodu?  

Při zvýšené koncentraci má oxid uhličitý vliv na naše zdraví. Vysoké koncentrace ovlivňují náš nervový systém a s tím i náš mozek. Ve vnitřních prostorách jsou často největšími producenty CO2 právě lidé. Ti totiž při dýchání absorbují kyslík a s výdechem uvolňují CO2. V případě příliš vysoké koncentrace oxidu uhličitého (5000 ppm a více) může dojít i k ohrožení života. 

V kancelářích se pravděpodobněji setkáme s nižšími koncentracemi (600 – 3 000 ppm), a tak budou dopady na zdraví mírnější. Přibližně při koncentraci 1 000 ppm, což je velmi běžná koncentrace ve vnitřních prostorách, začneme pociťovat únavu, ospalost a můžeme se obtížněji soustředěnit. Vzduch se také může zdát těžký nebo vydýchaný. Při dlouhodobém pobytu v místnosti se zvýšenou koncentrací vás může bolet hlava a také se můžete cítit fyzicky nepohodlně. 

Oxid uhličitý v interiéru ovlivňuje naše rozhodovací schopnosti a dovednosti při řešení problémů. Konkrétní hodnoty poklesu skoré kognitivních funkcí (paměť, pozornost, koncentrace, rychlost zpracování informaci, pohotovost, vyjadřování nebo orientace v prostoru) přináší společná studie Harvardské univerzity a univerzit Upstate a Syracuse. Ta uvádí, že při zhoršené kvalitě pracovního prostředí skoré klesne o 15 procent při průměrné koncentraci 942 ppm CO2 a až o 50 procent při průměrné koncentraci 1400 ppm CO2.

Z našich výsledků měření vyplývá, že každý den je průměrně 40 % všech jednání v zasedacích místnostech ovlivněno sníženou kvalitou ovzduší. Hodnoty koncentrace CO2 při nich dosahují více než 950 ppm. Pokud je zasedačka využívána každý den průměrně 5 hodin, tak při počtu 5 zaměstnanců na jedno jednání dosahuje celková pracovní doba v zasedací místnosti při snížené produktivitě až 8 hodin.

Místa, která jsou zvláště vystavena riziku vzniku vysokých hladin CO2 v interiéru: kancelářské zasedací místnosti, uzavřené ložnice, interiéry automobilů, školní učebny, kuchyně a domácnosti. 

Jak se chránit před CO2?

Jako bezbarvý plyn bez zápachu nemůžete oxid uhličitý v interiéru sledovat sami. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků a zařízení, které můžete použít k udržení plynu pod škodlivými hladinami. Zde je pět způsobů, jak se chránit před vnitřním oxidem uhličitým:

  • Klíčem je větrání – Nejlepším způsobem, jak udržet vnitřní CO2 na uzdě, je ředit ho čerstvým venkovním vzduchem. Pokud je venkovní úroveň znečištění zdravá a v místnosti je dusno, otevřete okno, aby se uvolnil přebytečný oxid uhličitý.
  • Změřte úroveň CO2 pomocí senzoru – Monitoring vám pomůže přesně zjistit, kdy je koncentrace oxidu uhličitého vysoká, takže můžete podniknout kroky ke snížení dopadu CO2 uvnitř budov.
  • Omezte zdlouhavé pracovní schůzky – Nebojte se delší jednání rozdělit na dvě části. Udělejte pauzu a otevřete okna nebo nebo zapněte vzduchotechniku. Omezte čas strávený ve stísněných zasedacích místnostech.
  • Využívejte méně používané kanceláře a zasedačky – Díky on-line hodnotám ze senzorů snadno zvolíte prostor s nejlepší kvalitou ovzduší.
  • Pracujte na čerstvém vzduchu – Kdykoliv to je jenom možné, tak využívejte venkovní prostředí. Domlouvejte si schůzky na otevřených prostranstvích. Pořádejte venkovní setkání.

Nevětraná kancelář nás stojí až hodinu produktivity denně.

Únava nebo pocit vyčerpání, které zažíváte během dlouhé schůzky částečně způsobuje vysoká koncentrace CO2 v místnosti. Existuje přímá souvislost mezi ucpanými, přeplněnými zasedacími místnostmi a vašimi kognitivními schopnostmi a schopnostmi rozhodovat se. Vysoká hladina CO2, která se běžně vyskytuje v kancelářských a zasedacích místnostech, vám může způsobit ospalost, nevolnost a bolesti hlavy. Často je na vině nesprávné větrání. Ve zdravém venkovním prostředí se hladiny CO2 obvykle pohybují okolo 400 jednotek na milion (ppm). V kancelářském prostředí je hladina 600 –1 000 ppm považována za přijatelnou, ale bohužel je v našich kancelářích a zasedačkách často překračována.